Ustalenia Rady ds. Rodziny KEP

1. Rada ds. Rodziny KEP, Diecezjalni Duszpasterze Rodzin i Doradcy Życia Rodzinnego przypominają fundamentalną prawdę o świętości i nienaruszalności życia człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci oraz prawdę o konieczności konstytucyjnej obrony tego życia. W związku z inicjatywami Stolicy Apostolskiej, dotyczącymi obrony życia człowieka od momentu poczęcia, wyrażają wdzięczność osobom, ruchom i organizacjom, które w Polsce uczestniczą w akcji poparcia moratorium zakazującego wykonywania aborcji.

2. Rada ds. Rodziny wobec problemu niepłodności niektórych małżeństw przypomina, że:
- Kościół w trosce o wartość życia ludzkiego i o godność jego przekazywania uznaje metodę in vitro za niegodziwą i niedopuszczalną w żadnej formie; - środowiska służby zdrowia powinny wprowadzać rozwijające się metody faktycznego leczenia niepłodności;
- należy zwrócić szczególną uwagę na działania profilaktyczne;
- potrzeba upowszechnić ideę adopcji;
- każdy człowiek jest odpowiedzialny za obronę życia i moralności tak w życiu osobistym, jak i na polu zaangażowań społecznych oraz politycznych.
Zachęca się duszpasterzy do organizowania w parafiach ekspiacji za grzechy aborcji.

3. Wobec narastających ?ataków na instytucję małżeństwa i rodziny? Rada ds. Rodziny wyraża uznanie wszystkim odpowiedzialnym za podejmowaną troskę o duszpasterstwo młodzieży, o przygotowanie do małżeństwa i o rozwój życia religijnego. Apeluje o nieustawanie w tych wysiłkach, zwłaszcza w stosunku do małżeństw. Małżeństwo jest bowiem fundamentem rodziny. Rada ds. Rodziny zachęca usilnie do wprowadzania:
- regularnej katechezy małżonków;
- rekolekcji parafialnych o tematyce sakramentu małżeństwa, jego świętości i nierozerwalności,
- innych form pogłębiania życia religijnego, jakie prowadzą ruchy i wspólnoty o charakterze prorodzinnym.

4. W bieżącym roku obchodzimy 40-lecie ogłoszenia encykliki papieża Pawła VI ?Humanae Vitae?, 25-lecie proklamacji ?Karty Praw Rodziny? oraz 20-lecie Listu Apostolskiego ?Mulieris Dignitatem?. Zachęca się do organizowania sympozjów i sesji mających na celu przypominanie tych dokumentów i zawartych w nich postanowień.

5. Rada ds. Rodziny KEP zwraca uwagę na szczególnie trudną sytuację ekonomiczną rodzin wychowujących większą liczbę dzieci. Rada apeluje do władz o taki system zabezpieczenia społecznego, który zapewni tym rodzinom odpowiednie warunki do realizacji tak ważnego społecznie powołania, jakim jest wychowywanie przyszłych pokoleń.

6. Rada składa podziękowania mediom katolickim, a zwłaszcza Radiu Maryja i Telewizji Trwam, za podejmowanie problematyki rodzinnej i obrony życia w wielu programach.

O. Andrzej Rębacz
Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin